onsdag 2 oktober 2024

Personlig utveckling

Om det är någon egenskap hos mig själv jag skulle önska bort så är det att jag är så ojämn. Ena dagen världens game, andra dagen ufo. Lilla hormoncykeln gör inte heller saken bättre. Vad man äter och dricker. Kaffeångest, någon? Sockerbakfylla?

Alla andra verkar så jämna, så normala. Nån skulle kanske påstå att jag också är det men i så fall stämmer det inte. De e obvious att jag ibland är så osäker på mig själv att jag knappt vet vad jag heter. Ibland är jag å andra sidan så vanvettigt rolig, smart, käck. Käckast av dom alla. I den bästa av världar jämnar ytterligheterna ut varandra.

I Älmhult för hundra år sen (nio i alla fall) satt vi på AW och körde Värvetspelet. "Spelet" går ut på att man drar en egenskap ur en hög med egenskaper och sen delar ut den till den i sällskapet egenskapen passar bäst in på. Typ "framgångsrik", "fyllekaja", "naiv".

"Osäker" kom upp. Jag kommer ihåg hur kollegan tittade på mig medan hon gav mig kortet nästan i smyg. Chocken var ett faktum. Hur kunde jag vara den i ett helt AW-sällskap som var mest osäker? Det var definitivt inte vad jag signade upp för. Kommer ihåg det som lika hemskt som när jag kuggade min första uppkörning. Fick inte ihop det med min identitet.

Numera är jag smärtsamt medveten om mina olika sidor som tillsammans gör att jag som bäst är en medioker person.

Jag skulle vilja ha siffror på i vilken grad andra känner sig som ufon. Jag vill prata mer om människors osäkerheter - de som förklär sig som säkerheter. Jag vill veta att ni kämpar lika mycket med självmedvetenheten som jag. Då kommer jag nog kunna gå vidare.

Inga kommentarer:

Skicka en kommentar

Comments